2009-04-03

a hét szava: golflabdaszedökocsivezetö

elöljáróban szeretném leszögezni, hogy három ómennel futottam össze idefelé munkába jövet, egészen konkrétan az épületben és környékén.
legelébb is egy kacsa hápogott le rám a bejárati kapuk fölé emelt tetöröl, majd - úgy tünt, kissé haragosan - srégen elrepült fölöttem, további hápogással kísérve (dél-délkelet irányban, ha lenne olvasóim közt kacsajóslással foglalkozó kedveslélek);
a bejárati ajtón belül, söt, jóval belül öszi, hullott falevelek hevertek szerteszét, ami tavaszrügyezés idején legalábbis érdekes, végül pedig mire rákanyarodtam a két liftre, az egyik csilingelve megérkezett és kitárta számomra kapuját.

ötleteket lehet küldeni a kiadóba, a nekem a) leginkább és b) legkevésbé tetszö variánsokat a magam módján díjazni fogom.

---

namost.
amit legutóbb írtam, jelesül a szoci (elsö, gyurcsánylemondó) pártkongresszus utáni napon írtam, egy napra rá asszem meg publikáltam.
fájdalmas látni, hogy ami a rákövetkezö (azaz múlt) héten történt, rámigazolt. azt a tömény röhejességet, amit a honi politikát, gazdaságot, kultúrát leginkább befolyásolni hivatott személy jelölése körül a pártok, de leginkább az mszp elkövetett, hosszú idöre végleg taccsra vágta szememben a politikai kaszt hitelességét. eddig is voltak nem kevés fenntartásaim velük szemben, mint ahogy ezt az elözö bejegyzés is jelezte volt, de ez a jelölösdi végül annyira bugyrosan szarosra sikerült, hogy immáron mindegy is, maga bajnai mennyire stiklis (wallis) vagy sem, mennyire szimpatikus vagy sem, politikailag mennyire elöreterhelt vagy sem (lásd még, eu-s pénzek elosztására készített operatív programok színvonala és irányultsága, khmmm...) , a jelölés maga - csakúgy mint kedves jó önjáró, öntelt sólymunk esetében - innentöl tisztességes ember számára nem lenne már vállalható.
sólyom esetében ismerjük a motivációt - elhivatottság(ön)érzete engedte, hogy az alkotmányos finomságokra egyébként oly kihegyezett füle éppen önnön megválasztásakor a botját se mozgassa.
bajnainál az itésszel még várni illik.

ami viszont irreleváns is olybá, hogy se erkölcsi, se - és ebben igazat kell adnom a fidesznek - nemzetközi demokratikus szokásjog szerinti, se gyakorlati támogatása és alapja nincsen ennek a következö miniszterelnöknek az ország vezetésére. az ország élére nem lehet embert "kinevezni", mert azt a nép és választott képviselöi teszik szabad választások során, nem pedig az elödje! az csak kvázidemokratikus diktátorok jelölési procedúrája, hogy önmaguk utódját "csinálják meg", most mindegyis hogy mennyire bábként, a még hatalomban lévök. elmosolygunk vagy vérmérséklet szerint elszörnyedünk putyin machinációin, berlusconi sumák húzásain, és, hejj, kedves balos barátaim, mennyire kinevettük orbán 2006-os próbálkozását, hogy a két választási forduló között szavazatmaximálási céllal beetet minket azzal, maga helyett valaki mást (bod péter ákos?) rak miniszterelnöki pozícióba...

és most?

most hol a baloldali felhorkanás, hol van a szokásjogra hivatkozás, hol marad a charta a nyíltan antidemokratikus válságkezelö handabanda láttán? értelmiségi levelek a 168órában, az ésben?

hol, hol, hol?!?!?!

igaza lenne (megint) tgm-nek, aki szerint a baloldali értelmiség megszünt haladó, szavát hallató, kritikus, és éppen (és csakis) ezért demokratikusan hiteles zsinórmértékként szolgálni a mindenkori hatalom tudatos vagy öntudatlan állapotban végrehajtott manipulációival szemben?

árulók lettek az írástudók?

---

én magam annyit tettem, amit tehettem. ideírtam kedves, számomra értékes, de számát tekintve mégiscsak szerény olvasótáborom láttára, amit a folyamatokról gondolok.

2004 öszén az atv fórumán a sok balos hozzászóló közt az egyetlen voltam, aki azt írta a nagy ováció közepette, ne örüljünk ennyire gyurcsánynak, van egy olyan érzésem, hogy törököt fogtunk vele, aki majd nem ereszt.

eredeztettem mindezt abból, hogy bár valóban szükségesnek tünt a baloldalon felbukkania egy orbáni retorikával, trükközéssel, okossággal és gátlástalansággal élö fiatal politikusnak, és valóban meglehet, hogy ezzel az attitüddel ideig-óráig hasonló tömegeket lehet megmozgatni adott esetben akár a jó (vagy jobb) cél érdekében, a végén pont ez a személyiság vált legnagyobb és legsúlyosabb ballasztjává. ez okozta elsödlegesen az öszödi kisiklást, meg mindazt, ami abban, hogy (én is) csúnyán fogalmazzak, "be lett vallva".

medgyessy azért tudott 2002-ben nyerni, mert teljesen más stílusú és fellépésü ember volt. esendö, esetlen, kicsit butácska, nem feltétlen a legjobb adottságokkal megvert... de láthatóan jóindulatú! mekkora különbség a nagyképü, vélt gyözelme tudatában vigyorgó orbánhoz képest...
gyurcsány azért veszít 2006 óta folyamatosan, mert ö a mi orbánunk. ahogy a "lost" egyik aktuális része hívódik, s ahogy orbán képébe üvölteném mindig, amikor személyében támadja gyurcsányt: "he´s our you"

körülbelül akkortájt, elég sokat politizálva az említett fórumon jegyeztem meg azt is, hogy az szdsz-ben uszkve fele-fele arányban vannak még meg az elvi, részben doktriner, de étosszal felvértezett idealista gondolkodók, akik fodor, gusztos, john, szentiványi vezetésével vághatnának neki egy zöld-liberális párt alapításának. azt írtam, a 2010-es választásokra egy tisztességes, elvhü politizálással szerintem összehoznák maguknak az öt százalékot - csakúgy, mint a nyugati értelemben vett, célközönségként fiatal gazdasági szereplöket megszólító, kevésbé idealisztikus, és talán kifejezetten libertáriánus elveket is felvállaló másik, kuncze-petö-magyar féle, a hatalomgyakorlási fázisokban pragmatikusabb liberális párt. ök külön-külön színesíténk a politikai palettát... míg ha együtt maradnak, egyetlen párt keretén belül, menthetetlenül szétmarják, szétforgácsolják egymást, és mindkét, egy párton belüli oldalon elveszítik az értelmiségi támogatást, a mühelyeket, a szabad gondolkodást.

és lön.

a harmadik politikai jóslatom pedig a cigányok (élet- és beilleszkedési) helyzetének rettentö romlásával volt egyébként kapcsolatos, és talán csak Nikó tudja (sejti) e sorok olvasói közül, hogy mennyire birtam egy idöben foglalkozni ezzel a témávál. lenne hozzá - meg az elmúlt hetek eseményeihez - szólni valóm... de most (már) valahogy nincs eröm és kedvem hozzá.
rosszul mennek otthon a dolgok, nagyon rosszul... és nem akarom a kedvem elvenni a májusi napjaimtól nálatok.

---

és hogy miért "golflabdaszedökocsivezetö"?

az egyik kedves sorozatomban (supernatural) volt egy jelenetsor, egy ütögolfpálya (épület, több szintes, kifelé nyitott kabinokkal, amikböl tucatnyiat ütlegelik egyetlen zászló felé a labdákat, az elütést gyakorolva - különösen japánban és amerikában dívik) szélén egy rácsozott golfkocsi kabinjában ül a muksó, és teker ideoda, a kocsira szerelt seprüvel pedig besepri a tucatnyi golflabdát a füröl, miközben süvítenek felé az elütött lasztik, kábé kétmásodpercenként belecsapva a rácsba.

gyönyörü munka lehet, egy idö után már megszokod, hogy tüzelnek rád, kattan a rács, te meg egykedvüen tekersz, mintha füvet nyírnál, hat dollárért óránként.

a lényeges analógia az aktuális (bárki)miniszterelnökünkhöz gondolom kézenfekvö, minden elemében. az össztüz; a ketrec, ami véd is, meg kontaminál is; az egykedvüség; az erkölcsi honorárium; és talán a szükséges egykedvüség is.

nos, remélem, az aktuális helyzet már nem fokozódik, minden oldal idiótája kicsit háttérbe vonul, hogy legalább napi szinten meg lehessen tenni a kötelezö kényszerüségeket, mindegyis, hogy ki által... és talán, talán, valamikor, néhány hónap, év, vagy generáció távlatából ezek a sorok már elveszítik érvényüket, és maximum úgy maradnak meg bennünk, mint ködös emlékek egyik rosszkedvünk idöszakára.

én pedig egy idöre megint vállalhatom, amit megfogadtam magamnak: hogy ebben a blogban csak nagyon kivételes esetekben engedek teret a napi politikának.


legyen szép hétvégétek.

3 megjegyzés:

kicsikacsa írta...

Csak egy valami: mi soha nem választunk miniszterelnököt. Mi pártra szavazunk, amelyik kormányt alakít és miniszterelnököt ad!

roberto írta...

így van: mi arra a pártra szavaztunk (ha ugyan szavaztunk), amely 1) medgyessyt adta volna, meg 2) gyurcsányt adta volna.
Nem arra, amely 1) gyurcsányt adta, meg most 2) bajnait adja ehelyett.

a bizalmatlansági indítvány feladata nem az, hogy akiben látszólag vagy valóban éppen nincs elég közbizalom, az szolidan félresasszézik és beültet az általa vezetett képviselökön és párton keresztül maga helyett valaki mást... hanem arra, hogy ha nincs már elég közbizalom, akkor VELE ELLENÉBEN, ha úgy tetszik: egy vele szemben felállt egységes ellenzék felkínáljon egy alternatívát, mielött a kormányozhatatlanság miatt új választásokat kéne kiírni.

emlékezz mindig arra is, mi hogyan horkantunk fel, mikor orbán a maga hasznára és a demokrácia ellenében csavarta ki a jogi megfogalmazásokat, hézagokat...
és ha ez sem elég, akkor meg képzeld magad abba a helyzetbe, ahol orbán csinálná most épp ugyanezt... mennyire lennél felháborodva?

egységes mércével kell meg- és adott esetben elítélni a tevékenységeket, különben késöbb nem tudunk hitelesen ott állni a tisztesség és korrektség igényével.
én amikor ezeket a kritikákat írom, gondolok éppenhogy magunkra és a, mondjuk, 2014-es orbánra is!!!

kicsikacsa írta...

Nem tudom, de ebben kivételesen most nem értek veled egyet. Ha Orbán alatt történne ez meg, akkor sem lázadnék fel miatta, mert ezt nem tartom alkotmányellenesnek. Már csak azért sem, mert 1993-ban pontosan eszerint módosították az alkotmányt, igaz, akkor még az MDF és a szadesz, mivel ők voltak a nagyok.